Farkas György egyéni vállalkozó
Mohács
Ha fa, akkor Farkas!

MENÜ

A hiszékenyebbek (rá)fázhatnak: egyre többször trükköznek a tűzifával

Tűzifát vásárolni egyszerű, de több dolog miatt nem könnyű. Egyrészt mert nagyon drága, másrészt pedig - ha kizárólag a spórolást tekintjük elsődleges szempontnak - könnyen pórul járhatunk.

Már az őszi, de még inkább a téli időszakban megszaporodtak a hirdetések, melyek kuglira fűrészelt, hasított, vagy éppen kályhakész tűzifát kínálnak. Ezzel természetesen semmi baj, ám az egységek, s ezzel együtt az árak sok esetben nem egyértelműek. Kínálják ugyanis a fát hagyományos és erdei köbméterben, mázsában, a baj csupán az, hogy szállítsák akármilyen mértékegységben , házilag nem, vagy csak nagyon nehezen lehet ellenőrizni a mennyiséget.

Sokan pórul jártak már, de azért mindenekelőtt szögezzük le: természetesen nem minden esetben csalásról szól a dolog. De érdemes odafigyelni minden tényezőre, s azok összefüggéseire is.

Hallani számos esetről, például, amikor a kiszállított fát le sem engedte rakni a megrendelő. Az autón ugyanis vékonyka ágak sorakoztak, ő pedig hasogatott fát rendelt, akácot vagy éppen vegyeset. De felaprított szőlőkarót is próbáltak már hasonlóképpen eladni, vagy inkább rásózni az érdeklődőre. A legrosszabbul mégis azok jártak, akik töredékét kapták az előzetesen megbeszélt, kialkudott árú tüzelőnek. - A mennyiséget és a kedvezőnek tűnő árakat alapul véve sokan rendeltek fát hirdetés alapján. Aztán, amikor összerakták, nagyon-nagyon kevésnek tűnt. Jóval kevesebbnek, mint amit tőlünk vettek hasonló pénzért - fogalmazott Mile Zoltán, az egyik keszthelyi kereskedés tulajdonosa. - Pedig előtte mondták, hogy nálam drága a fa, bezzeg a hirdetésben . Nos, sokan közülük egyetlen sikertelen vagy inkább ráfizetéses kör után visszatértek hozzám.

- Tény, trükkösen is lehet fát szállítani. Például, hogy a teherautó platóján - a tüzelő alatt - más tárgyak is vannak. Azok emelik a rakást, a hatás bizalmat gerjesztő. De - elnyújtva a halmot - úgy is le lehet önteni a fát, hogy az soknak tűnjön. Reklamációra pedig általában nincs lehetőség - tette hozzá, - hiszen az ügyeskedő fuvarosok szinte mindig számla nélkül dolgoznak, jó részüknek nincs telephelye, így bottal üthetik a nyomukat.

De történt már ennél sokkal rosszabb eset is, amikor a nem kevés pénzéért szinte semmit nem kapott az idős ember. Esztergomi Ferenc nyugdíjas fuvaros testközelből szembesült tűzifás csalással.

- Öreg nénihez csengettek be ismeretlenek, hogy a fia küldött egy kocsi fát, hetvenezer forintba kerül - mesélte. - Ő nem gyanakodott, hiszen korábban beszéltek a gyermekével a vásárlásról. Odaadta hát a kért pénzt, majd a két férfi lerakott néhány kosárnyi fát. Ezután mondták, hogy megfordulnak az autóval, mert úgy sokkal könnyebb lesz ledönteni a többit. Aztán se szó, se beszéd, eltűntek. Az esetnek gyorsan híre ment a faluban, én meg éppen arra szállítottam tüzelőt, s felírták, jelentették a rendszámomat. Emiatt kerestek, s a rendőrségen derült ki, hogy nincs közöm az esethez. Sajnos a hiszékenység problémát, kellemetlenséget okozhat.

Ahogy a hozzá nem értés is. Térjünk ugyanis vissza a köbméterek világába.

- Az emberek többsége egyáltalán nem tudja, mi a különbség az űrméter és a köbméter között. Teljesen más a kettő. Az erdein kívül létezik az úgynevezett ömlesztett köbméter, amit úgy modellezhetnénk legjobban, hogy egy köbméteres dobozba beleszórjuk az aprított fát. A szóban forgó különbségek természetesen az árban is jelentkeznek. Mindez a hirdetésben megtévesztő lehet, a laikusnak meg sem fordul a fejében, hogy pórul járhat - magyarázta Mile Zoltán. - Nem kérdés, legegzaktabb módon kizárólag a súly alapján lehet eladni a fát. Nálunk így működik a rendszer, a vevőket be szoktuk hívni, hogy saját szemükkel lássák a mérleg mennyit mutat. S még egy fontos dolog: nemcsak a mennyiség lehet problémás, hanem maga a fa minősége is. Az egyes fajták fűtőértéke ugyanis nagyon különböző.

Erre is volt már rossz példa. Egy férfi mesélte, hogy a leszállított mennyiséggel nem lett volna baj, ami önmagában egyfajta eredménynek számít, de akác, vagy vegyes fa helyett gesztenyét vittek neki, ami köztudottan nem jó a tűzre.

- A kályhába kemény fák valók, mint a cser, a tölgy, a kőris, a bükk vagy a gyertyán, azok tartják igazán a meleget. Legjobb azonban az akác, ami nyersen is elég - folytatta Mile Zoltán. - A nyár, a fűz, a berek fűtőérték tekintetében nem jó választás. A magyar szabvány azonban 3-5 százalékot ezekből is enged a vegyes tűzifánál.


Azt mondja, ahogy a gazdaság, az emberek pénzügyi helyzete, lehetősége alakult, úgy a tűzifa beszerzése tekintetében is sokat változtak a szokások az elmúlt években.

- Régebben a vásárlás szempontjából az augusztus és a szeptember volt a legerősebb hónap, legtöbben nem vártak tovább a tüzelő beszerzésével. Azt mondhatom, átlagosan 5-10 köbméter fát vettek, vittek - részletezte. - Manapság - annak ellenére, hogy a gázár emelkedése miatt sokan áttértek a hagyományos fűtésre - nem így van, nincs dömping időszak. Akadnak persze, akik most is beszerzik időben, de egyáltalán nem ez a jellemző. Gyakori, hogy utánfutóval jönnek, de előfordul(t) az is, hogy mindössze talicskányi, kosárnyi fát vittek. Ki mennyit engedhet meg magának. Ezt alapul véve pedig nem csoda, ha sokan bedőlnek a kedvezőnek tűnő, csábító ajánlatoknak.

- Igazság szerint a tűzifát nyáron kellene beszerezni rendes helyről, akkor még az sem lehetne kifogás, hogy nem száraz - ez Juhász Gyula keszthelyi fuvaros véleménye, aki azt mondja: aki egyszer megégeti magát a tűzifa vásárlással, az többé biztosan nem hirdetés alapján vásárol majd, s nem dől be a településeket gyakran járó utcai árusok ajánlatának sem. Köztük akadnak, hogy trükköket vetnek be a haszon érdekében. A vásárló mit lát? Hogy egy púposan megrakott kocsi fát kínálnak eladásra, meglehetősen jó áron. A jó üzletnek örülve arra nem is gondol, hogy a kocsi platójának alját megemelték .

- Nagyon sokba kerülhet az olcsó tüzelő. Legjobb, ha az ember megbízható helyen vásárol, ahol korábban már meggyőződött a mennyiség és a minőség összhangjáról - mondta.

Hasonlóképpen fogalmazott Jenei Zoltán zalaszentgróti vállalkozó is, aki szerint a szakmában a bizalom alapvető dolog. Aki ugyanis egyszer elégedetlen a leszállított áruval, az többé biztosan nem rendel az adott fuvarostól.

- A piacot megtartani a jelenlegi nehéz gazdasági körülmények között nagyon nehéz, alapvető fontosságú a tisztességes ajánlat, s a pontos teljesítés - fogalmazott. - Tíz esztendeje, 2001 óta fűrészelek és szállítok tűzifát, ez idő alatt mindössze egyetlen reklamációm volt, szerintem az sem jogosan. Erdei köbméterben dolgozunk, az ölfából kikrétázzuk, vagyis kijelöljük a kért mennyiséget, s azt vágjuk, aprítjuk. Így teljesen pontos a munka. Akik viszont - kedvezőbb árakat ígérve - az úgynevezett dobott köbmétert hirdetik, azokkal egyértelműen rosszul járnak a vevők. S ezt egyáltalán nem a konkurencia miatt mondom. Akadtak állandó vevőim, akik az ajánlatokkal élve rendeltek az ismeretlen árusoktól, de amikor meglátták a famennyiséget, nem is engedték lerakni. S persze az sem mindegy, hogy milyen az áru. A tűzifa hivatalosan 8-26 centiméter átmérőjű, alatta már ágfáról beszélünk. Szóval, alaposan át kell gondolni a lehetőségeket. Érdemes szakemberhez fordulni, érdeklődni, hasonlítgatni az ajánlatokat, ha kérdés merül fel a mennyiséggel kapcsolatosan, s persze akkor is, ha gyanúsan olcsó az ajánlat. Mert egyetlen rossz döntéssel akár a tűzifára is alaposan rá lehet fázni.

Tűzifa arányok, értékek

- Aprított tűzifa egy erdei köbmétere (1x1x1,7m) körülbelül három ömlesztett köbméternek felel meg
- Az akác köbmétere nedvességtartalmának függvényében – körülbelül 9 mázsa, a cserfáé, a gyertyáné, a tölgyé átlagosan 1100– 1200 kg. A puha nyárfa frissen vágva 1000, szárazon 600 kilogrammot nyom köbméterenként
- A cserfa fűtőértéke 18-19, a tölgyé 16-17, a bükké 15-16, az akácé 15 MJ/kg

 

Szavazás

Ön milyen fát vásárolna?
Akác
Vegyes
Asztali nézet